Váš košík je prázdný

JHMD


Akciová společnost Jindřichohradecké místní dráhy je výhradním vlastníkem naprosto unikátní technické památky, poslední úzkorozchodné železnice v Čechách. Obě tratě Jindřichův Hradec – Obrataň, Jindřichův Hradec – Nová Bystřice s rozchodem kolejí pouhých 760 mm k oblasti Jindřichohradecka a malebné krajiny rybníků, lesů a kopců České Kanady neodmyslitelně patří už od roku 1897. Tyto úzkokolejky dodnes slouží svému účelu a to zajištění pravidelné nákladní i osobní přepravy v motorové trakci, především jsou ale vyhlášenou a velmi navštěvovanou turistickou atrakcí, v letních měsících totiž na trať vyjíždí  historické parní lokomotivy. Kromě pravidelných parních a motorových lokomotiv jsou vypravovány také mimořádné parní vlaky při zvláštních příležitostech, např. Velikonoční jízda, parním vlakem na hračkobranní, Mikulášská parní jízda a další. 

Za zmínku stojí také samotné zastávky, které podtrhují romantiku cesty. Mezi ty nejpoutavější patří lesní zastávka Kaproun, kde vystoupil i sám Jára Cimrman. V železniční stanici Nová Bystřice zase JHMD zřídily Regionální úzkorozchodné muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout autenticky zařízenou dopravní kancelář z období 1. Republiky, dobové fotografie zachycující vývoj Jindřichohradeckých úzkokolejek. V nedaleké budově bývalé výtopny z roku 1897 jsou umístěny pro místní dráhy typické nákladní vozy a mnoho dalšího.

K nabídce JHMD patří také „Vlaky na objednávku“, tedy zvláštní výletní vlaky vypravované dle přání zákazníka. Připravovány jsou i různé speciální programy, například strojvedoucím na zkoušku, kde si mnozí mohou splnit svůj dětský sen a vyzkoušet si práci strojvedoucího na vlastní kůži, dále naučné programy pro školy a další.

Pro zájemce je možné zajistit ubytování přímo na trati v plně vybavených apartmánech v nově zrekonstruovaných nádražních budovách. Jízdenku na vlak si můžete zakoupit přímo ve vláčku či ve vybraných stanicích. Protože je v krajině, kterou se trať vine, velké množství turistických tras, přeprava kol je samozřejmostí.

 

http://jhmd.cz/