Přijďte s námi objevit tajemství tohoto jedinečného nápoje, které nespočívá pouze v kávě, ale i ve vaší schopnosti vnímat množství vůní a různých chutí, které jsou závislé na původu kávových zrn, jejich kvalitě a na konkrétních odrůdách, na kvalitě pražení, kvalitě mlýnku, kávovaru či způsobu přípravy.
Dějiny kávy se začaly psát v Etiopii, odkud pochází divoký kávovník. Právě z Etiopie kolem 14. století byly válečníky přivezeny keříky do Jemenu, kde začala vznikat první políčka. Ještě před 150 lety bylo její pěstování výsadou Arabského poloostrova, největší podíl na rozšíření do Evropy měli Holanďané, kteří tajně přepravili kávová zrna z Jemenu. Posléze se pěstování začalo rozšiřovat a konzumace kávy se stala zálibou a požitkem po celém světě. V současné době mezi oblasti s největší produkcí patří Střední a Jižní Amerika, důležité plantáže najdeme také v Africe a v Pacifické oblasti.
Dlouhá cesta kávy začíná na zelené plantáži a potrvá jí ještě více než jeden rok, než se dostane do vašeho šálku.
Kávovník je pěstován v tropickém a subtropickém pásmu od nižších až po vysokohorské oblasti. Z květů kávovníku rostou plody nazývané kávové třešně, které zrají 9-14 měsíců. Mezi nejznámější odrůdy patří Arabica a Robusta.
SKLIZEŇ: po dozrání se kávové třešně sklízí. Na některých plantážích volí tradiční ruční způsob sběru, jinde se využívá techniky. Ruční sběr je podstatně náročnější, káva je ale o to kvalitnější.
ZPRACOVÁNÍ ZRN: po sběru kávových třešní jsou zemědělci na plantážích dále zpracovávána. Také to má vliv na výslednou chuť kávy. Existují tři základní metody zpracování:
VÝVOZ A DOPRAVA: káva je druhou nejprodávanější komoditou na světě. Do celého světa putuje nejčastěji lodní a železniční dopravou. Balí se obvykle do jutových pytlů po 60 kg.
PRAŽENÍ: po dovozu zelená zrna putují do pražíren. Pražení je proces, při kterém káva mění svou chemickou strukturu. Více o celém tomto procesu se můžete dočíst v kolonce „PRAŽÍRNA“.
MLETÍ: Vůni čerstvě semleté kávy způsobují těkavé látky, které se uvolňují v důsledku obrovského zvětšení povrchu a mírného zahřátí kávy během mletí. Mletí by mělo následovat ideálně 6-8 týdnů po pražení. Je to velmi podstatný moment, který ovlivní veškerý další postup. Správné mletí sehraje důležitou roli při různých způsobech přípravy kávy. Na kávu připravenou spařením vody a dalším louhováním je potřeba hrubě namletá káva, naopak u kávy, která se louhuje jen krátkou dobu, například u espressa, je potřeba namletá jemně.
Stupně mletí:
Velmi důležité je věnovat péči výběru mlýnku. Nezáleží tolik na stáří ani typu mlýnku, důležité je, aby měla kameny, které kávu drtí, nikoliv nože, které jí sekají a tím znehodnocují. Na našem e-shopu si kromě jiného příslušenství k přípravě kávy doma můžete vybrat také mlýnek.
Text je čerpán z Knihy o kávě, Petra Veselá
Vydalo nakladatelství Smart Press, více o knize na www.smartpress.cz http://www.smartpress.cz/kniha-o-kave. Personál naší kavárny je od mistryně České republiky v přípravě kávy Petry Veselé proškolen.